top of page

Kāpēc pareiza stāja ir tik svarīga?


Pareiza stāja ir būtisks veselības aspekts, kas ietekmē gan bērnu fizisko, gan emocionālo labklājību, veselību un nosaka to, kāds mūsu bērns izskatīsies pieaudzis. Stāja nosaka ķermeņa funkcionalitāti un palīdz izvairīties no dažādām veselības problēmām. Aplūkosim, ko tieši tā visvairāk ietekmē.


Kas vispār ir pareiza stāja?

Pareiza stāja nozīmē, ka visas ķermeņa daļas atrodas optimāla pozīcijā attiecībā viena pret otru. Konkrēti, kāda ir šī pozīcija, var aplūkot zemāk, attelā. Tas nodrošina, ka ķermenis atrodas līdzsvarā un spēj efektīvi funkcionēt, kustēties, darboties, skriet, lekt, nepārslogojot nevienu no locītavām, saitēm vai muskuļiem.





Pareizas stājas elementi ietver:

  1. Galvas pozīcija: Galva ir turēta taisni un līmenī, nevis uz priekšu vai uz leju.

  2. Pleci: Pleci ir atpakaļ un uz leju, nevis novorzīti uz priekšu.

  3. Mugurkauls: Mugurkauls ir pilnībā taisns, skatoties no aizmugures, un dabiskā izliekuma stāvoklī krūšu un jostas daļās, skatoties no sāniem, izvairoties no pārmērīgas lordozes vai kifozes.

  4. Gurni: Gurni ir neitrālā stāvoklī.

  5. Ceļi: Ceļi ir taisni. Skatoties no priekšpuses, ceļa kauliņi ir novietoti simetriski un vērsti uz priekšu.

  6. Pēdas: Pēdas ir paralēlas vai nedaudz izvērstas uz āru, ar svaru vienmērīgi sadalītu uz abām pēdām.

Piebilde: mēs neviens neesam pilnīgi simetriski, ļoti nelielas asimetrijas ir pieļaujamas.



Pareizas stājas nozīme

1. Nodrošina fizisko veselību.

  • Mugurkaula veselība: Pareiza stāja palīdz uzturēt mugurkaulu pareizā stāvoklī, novēršot pārmērīgu spiedienu uz starpskriemeļu diskiem un muguras muskuļiem. Tas samazina muguras sāpju risku un novērš mugurkaula veselības problēmas.

  • Elpošana: Laba stāja veicina pareizu diafragmas darbību un uzlabo elpošanu. Tas palīdz palielināt plaušu kapacitāti un uzlabot skābekļa piegādi organismam.

  • Gremošana: Pareiza stāja var uzlabot gremošanu, jo tā novērš spiedienu uz vēdera orgāniem un veicina efektīvu zarnu darbību.

  • Muskuļu līdzsvars: Pareiza stāja palīdz uzturēt muskuļu līdzsvaru, novēršot pārmērīgu muskuļu tonusu un stājas asimetriju veidošanos.

  • Locītavu veselība: Uzturot locītavas pareizā stāvoklī, tiek samazināts locītavu nodiluma un artrīta risks.

2. Uzlabo pašapziņu un psiholoģisko veselību.

  • Pašapziņa: Laba stāja veicina pozitīvu ķermeņa tēlu un pašapziņu. Bērni ar labu stāju bieži jūtas pārliecinātāki par sevi, savu ķermeni, jūtas drošāki, vairāk iesaistās dažādās aktivitātēs.

  • Psiholoģiskā veselība: Pareiza stāja var ietekmēt emocionālo stāvokli, jo fizioloģija ir saistīta ar emocijām. Cilvēki ar labu stāju bieži jūtas enerģiskāki un pozitīvāk noskaņoti.

3. Veicina sportiskās un akadēmiskās spējas.

  • Fiziskā veiktspēja: Pareiza stāja uzlabo sportisko veiktspēju, jo ķermenis darbojas efektīvāk un tiek samazināts traumu risks.

  • Koncentrēšanās un mācīšanās: Laba stāja palīdz uzlabot asinsriti un skābekļa piegādi smadzenēm, kas veicina labāku koncentrēšanos un mācīšanās spējas. Tādēļ, ja bērnam ir grūtības koncentrēties, stāja ir viens no vissvarīgākajiem faktoriem ar ko ir jāsak strādāt.


Kā veicināt pareizu stāju bērniem?


1. Fiziskā aktivitāte un vingrinājumi

  • Stājas vingrinājumi: Vingrinājumi, kas stiprina muguras, vēdera un plecu muskuļus, var palīdzēt uzlabot stāju. Individuāla fizioterapija protams būs visefektīvākā, taču ne vienmēr tas ir iespējams. Un iemesli ir dažādi, bet šoreiz vairāk par to, ko vēl var darīt. Joga un pilates ir lieliskas iespējas vecākiem bērniem, piemēram no 15 gadiem un uz augšu. Jo šajā vecumā ir svarīgi justies piederīgiem jau pieaugušo cilvēku lokam un tādā veidā mēs bērnam šo te nodarbi varam piedāvat kā alternatīvu un pretestība būs krietni mazāka. Mazakiem bērniem - var apmeklēt grupu vingrošanu nodarbības, kas vērstas uz stajas korekciju vai vispārēju muskulatūras stiprināšanu. Taču, jāapmeklē ir ilgstoši, ar 10 reizēm nepietiks. Tādēļ, manuprāt, risinājums, kas nodrošina šo iespēju vingrot mājās ir optimāls variants. Vairāk par to vari lasīt www.stajaskorekcija.com

  • Regulāra fiziskā aktivitāte: Bērniem ir jāiesaistās regulārās fiziskās aktivitātēs, nav un nebūs citu līdzekļu kā to sasniegt. Kustības nevar aizstāt nekas cits, nav jēgas runāt tikai pozu mācoties vai viedierīču lietošanu. Tas viss jāskata un jāmaina ir kopā. Bērnam vismaz 1 stunda dienā ir jāpavada fiziskās aktivitatēs. Ja Jums, piemēram, ir liela teritorija ap māju un Jūs zināt, ka pēc skolas viņš spēj šo fizisko aktivitāti nodrošāt spēlējoties ar bērniem pagalmā, rāpjoties kokā vai ziemā ejot uz kalnu un stāja šobrīd atbilst normai, tad satraukumam nav pamata.

  • Sporta veidi un pulciņi: Iesaistīšanās dažādos sporta veidos var nodrošināt šo te nepieciešamību pēc vismaz 1h fiziskām aktivitatēm ikdienā. Ir simetriski sporta veidi, tādi kā, piemēram, peldēšana, slidošana, airēšana, dažādas deju nodarbības, riteņbraukšana, slēpošana u.tml., kurus parasti iesaka stājas problēmu gadījumos, un ir arī asimetriski sporta veidi, kuri tieši var veicināt asimetrisku stāju, piemēram, hokejs, futbols , rokas bumba u.tml. Tomēr es velētos piebilst, ka labāk, lai Jūsu bērns apmeklē kaut vai asimetrisku sporta veidu, pie nosacījuma, ka Jūs vērojat kā attīstās ķermenis vai reizi gadā apmeklējat fizioterapeitu, nekā bērns neapmeklē neko. Vēl salīdzinājumam šeit derētu tāds teiciens : "Kura ir bīstamāka vieta spēļu laukumā?" Atbilde : "Soliņš!"

2. Ergonomiska vide

  • Mēbeles: Nodrošiniet, ka bērnam ir ergonomiski piemērotas mēbeles gan mājās, gan skolā ( ja tas ir iespējams). Neļaujiet mācīties dīvānā. Pareizi noregulēts krēsls un galds palīdzēs uzturēt labu stāju.

  • Ekrānu laiks: Ierobežojiet ekrānu laiku un pārliecinieties, ka bērns to lieto pozā, kas viņam nekaitē. Piemēram, ļaujiet skatīties planšeti tikai pozīcijā guļus uz vēdera.

3. Ikdienas paradumi

  • Somu nēsāšana: Pārliecinieties, ka bērns nēsā skolas somu pareizi - ar abām lencēm uz abiem pleciem, lai izvairītos no nevienmērīga svara sadalījuma.



Pareiza stāja ir būtiska, lai nodrošinātu veselīgu dzīves startu savam bērnam.


23 views1 comment

1 Comment


Guest
Jul 12

Paldies! viss īsi un pārskatāmi. It kā pašsaprotams lietas, bet ir tik labi tās pārlasīt un ieviest savā (bērnu) ikdienā!

Like
bottom of page